“Üretken olmak yada üretkenliği kaybetmemek için bildirimleri kapatmalısınız.” bunu çok iddialı ve kendimden çok emin bir şekilde söylüyorum.

Akıllı cihazlar hayatımıza girdikten sonra bildirimler ile yaşamaya başladık. Hemen hemen kullandığımız her uygulamada bildirim gönderme özelliği mevcut. E-postalar, anlık mesajlar, beğeniler, takipler, sizden bahsetmeler, istekler, öneriler, reklamlar, kampanyalar, duyurular ve daha…

Siber Güvenlik Ekosistemine Katkı Sağlayan Türkler

Ülkemizde yada yurtdışında yaşayan ve siber güvenlik ekosistemine katkı sağlayan çok değerli Türk isimleri bir kaynak olması için paylaşmak istedim. Siber güvenlik alanında ürün veya açık kaynak yazılım ve araçlar geliştirmiş, servisler sunan, eğitimler veren, danışmanlık yapan, makale, kitap, podcast, video ve sair faydalı ve kaliteli içerikler üreterek katkı sağlayan…

ADIM 1 :

Git For Windows adresinden dosyamızı indirelim ve SSH Key oluşturalım, ED25519 veya RSA kullanılabilir. (“name@company.com” alanına aynı şekilde tırnak içinde mail adresinizi yazın.

ssh-keygen –t ed25519 –C “name@company.com”

veya

ssh-keygen –o –t rsa –b 4096 –C “name@company.com”

oluşturulan dosyanın kayıt yolunu isteyecek, Enter’a basın geçin, sonrasında bir…

Arama motorları optimizasyonu (Search Engine Optimization) olarak bilinen SEO, dijital pazarlama uzmanları ve bu konuda uzman kişiler tarafından çok emekler harcanarak görünürlüğün artırılması amacıyla uzun süren çalışmalar sonucunda başarıya ulaşabilmektedir. Bu çalışmalarda, birçok pahalı servisler ve araçlar kullanılmaktadır. İçerek üreten, hızlıca WooCommerce gibi sistemlerle e-ticaret yapmak isteyen site sahipleri Wordpress

DNS sunucuları adlarını IP adreslerine çevirmeye yarayan sunuculardır. İlk kodlandığında ihtiyacı karşılayabilecek yapıda idiler. Yıllardır ilk çıktığı zamanki teknolojisi ve özellikleri kullanılmaya devam edildi ve zaman zaman bazı eklentiler yapılabildi. Eski bir yapının kullanılması beraberinde önemli güvenlik açıklarını da getirdi. DDoS bunların başında gelmekle beraber DNS üzerinden önemli saldırılar ve…

İngilizce’de “trust” ve “security” diye ayrılan kelimeler birbirine çok yakın ama bazen Türkçe’deki “güven” bir güvenlik açığı olabilmekte. Yakın bir zamanda şöyle bir olay yaşadım.

Türkiye’de marka tescil ve diğer süreçleri tamamlanmış olan “Bekchy” ürünümüzün yurt dışında satışının yapılan bir ülkede marka tescili için, bu işi yapan bir marka patent…

Youtube’dan İçerik Kaldırma

YouTube’da milyonlarca içerik arasında size, markanıza, şirketinize, değerlerinize ve güvenliğinize zarar verecek içerik olduğunu tespit ederseniz bu içeriğin kaldırılması için https://www.youtube.com/reportingtool/legal linkini ziyaret edip ilgili bilgileri, yayınlanan videoyu ve açıklamaları girdiğinizde YouTube tarafından değerlendirilip içerik kaldırılabiliyor.

Örneğin ticari markanız var ve başka birisi markanıza zarar verecek veya onu taklit eden bir içerik yüklemişse, “Ticari Marka İhlali” alanını seçerek iletişim bilgilerinizi doldurduktan sonra marka tescil belgenizi PDF formatında ekleyerek markanın size ait olduğunu ve yükleyen kişiye bu bilgilendirmenin gönderileceği gibi kutucukları işaretleyerek başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Başvuru değerlendirmesi için bir süreç geçiyor ve tarafınıza bilgilendirme yapılarak içerik kaldırılıyor. Bu işlem aslında çok basit yapılabiliyor ama bu iş karşılığında ciddi paralar talep ederek yapanlar olduğunu da duydum. Bence gerek yok, kendinizde yapabilirsiniz.

30 Days Free Trial : https://www.bekchy.com/register

What is Bekchy ?

Bekchy is a SaaS( Software As A Service) product that has been developed to ensure the security of all websites and applications encoded with PHP or PHP Framework, CMS and e-commerce software.

What are the Potential Dangers for Websites ?

When a website is penetrated, administrators and users’ passwords can be deleted, all the information in the database…

Hackerone’da Masato Kinugawa adlı kullanıcı 2 yıl önce Brave browser’da bulduğu bir açık için Brave tarafından 300$ ile ödüllendirilmişti. Bu ödülün az olduğunu söyleyen Masato için, Brave tarafından bütçelerinin yüksek seviyeli bir açık için 300$’dan fazla olamayacağını ama ileride sermayeleri arttığında daha fazla ödeme yapabileceklerini söylemişlerdi.

Aradan geçen 2 yıl sonrasında Brave Masato’ya 5.000$ daha ödeme yaparak sözünü tuttu.

https://hackerone.com/reports/188086

Bu derece cömert olan ve bir o kadar da güvenli olan bu tarayıcıyı denemek isterseniz buradan indirebilirsiniz : https://brave.com/download/

Ayrıca Brave tarayıcının geliştiricisi Brandon Eich, yani JavaScript dilinin geliştiricisi, ayrıca Mozilla vakfının kurucusu ve Firefox’u geliştiren kişi, bunuda not düşeyim.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store