Mükemmel İyinin Düşmanıdır

KENAN ALTUN
1 min readMar 16

--

Başlığın doğru olduğu kadar birçok girişimci için bir gerçeği de yansıttığına inanıyorum: Mükemmeliyetçilik, zaman ve para kaybına ve hatta başarısızlığa neden olabilir. Startup şirketleri, bir fikri hayata geçirirken sadece ürünün mükemmelleştirilmesine odaklanmamalıdır. Bunun yerine, temel problemleri çözmeye ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanarak daha basit bir ürün geliştirmeye çalışmalıdırlar.

Başarılı bir startup şirketi kurmanın en zorlu yönlerinden biri, mükemmeliyetçi bir yaklaşımla ürün veya hizmet geliştirme arzusudur. Çoğu zaman, bu yaklaşım birçok girişimcinin düştüğü tuzaklardan biridir. Mükemmeliyetçilik, bir ürün veya hizmetin geliştirilmesi için harcanan zaman, para ve emeğin yanı sıra, işletmenin büyümesine ve rekabet avantajına yönelik olası fırsatların da gözden kaçırılmasına neden olabilir.

Aslında, girişimci için “mükemmel iyinin düşmanıdır” sözü, bu tuzaktan bahseder. İyi olan bir şeyi mükemmelleştirmek yerine, zamanında piyasaya sürülmüş bir ürün veya hizmetin öncelikle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olduğu fikrine odaklanmak daha mantıklı olabilir. Müşterilerin geri bildirimleri ve ihtiyaçları, bir ürün veya hizmetin geliştirilmesindeki en önemli faktörlerdir.

--

--

Recommended from Medium

Lists

See more recommendations